Linkedin’de  bana profesyonel ağım dışındaki kişilerin de mesaj göndermelerine imkan veren OpenLink Network özelliğini;

– Ağımda dahil olmayan kişilerin profesyonel taleplerine cevap verebilmek,

– Ağıma katılmak isteyenlerin gerekçelerini açıklamalarına imkan sağlamak,

için kullanıyorum.

Ancak son zamanlarda ürün tanıtımlarından, Facebook sayfa önerilerine kadar çok sayıda mesaj alıyorum. Bu tür mesajların sayısının OpenLink’i kapatmamı düşünmeme yol açacak şekilde arttığını söyleyebilirim.

Evet, Linkedin’in Türkiye’deki kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Fakat yeni katılımcılar Linkedin’in bir eğlence ve sosyal paylaşım platformu olmadığının farkındalar mı? Yoksa Linkedin’i Facebook benzeri bir platform olarak mı görüyorlar?

Peki, Linkedin’deki Türk şirketlerinin sayfaları, Linkedin üzerinden sundukları iş fırsatları,şirketlerin tartışma grupları, gerçekleştirdikleri profesyonel paylaşımlar yeni katılımcılara Linkedin’in farkını hissettirecek düzeyde mi?

Sorun Türk şirketlerinin sosyal ağlara uzak durmaları mı? Pek sanmıyorum.

Çünkü pek çok şirketin pazarlama departmanı, Facebook’u ürün tanıtımı, kurumsal marka oluşturma gibi amaçlar için başarı ile kullanıyorlar. Düzenledikleri aktivite ve yarışmalarla yüzbinlerce kişiyi şirketleri, ürünleri hakkında konuşturmayı başarıyorlar.

Peki Türkiye’deki şirketlerin İK Departmanları Linkedin’i kullanma konusunda Pazarlama Departmanları kadar başarılı mı?

Şimdi hemen (belki Türkiye’deki uygulamaların da etkisiyle) Linkedin’in potansiyelinin Facebook ile karşılaştılamayacak ölçüde olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat yabancı şirketler  incelendiğinde bambaşka bir resim ortaya çıkıyor. Örneğin;

Accentura’nın Küresel İşe Alım Direktörü John Campagnino 2011 yılında 20.000 kişiyi sosyal ağlar ve ağırlılı olarak Linkedin üzerinden işe aldıklarını ifade ediyor.

Autodesk’den Amy McKee şirketin (http://usa.autodesk.com/) 2008 yılında 3 milyon $ olan işe alım maliyetini 2010 yılında sadece Linkedin’i kullanarak 100 bin dolara indirdiklerini söylüyor.

WallMart Asya yöneticilerin % 100’ünü Linkedin üzerinden işe alırken, Oracle CFO’su ile ilk teması Linkedin üzerinden kurmuş. Yabancı örnekleri çoğalmak mümkün…

Peki öylese sorun nerede? İK departmanları Linkedin’in potansiyelinden neden yeterince yararlanamıyor?