Yetenek Yönetimi

Yetenek Yönetimi, şirketin kritik pozisyonlarının tanımlanmasından, bu pozisyonları dolduracak potansiyel adayların belirlenmesine, yetenek havuzlarının, yedekleme planlarının oluşturulmasına kadar oldukça farklı, fakat somut bileşenlerden oluşan bir süreç. Kısacası her bir aşamada yapılması gerekenler son derece belirgin. Ayrıca artık bu süreci destekleyen oldukça kapsamlı yazılımlar var. Bu yazılımlar, işleri hızlandırmanın ötesinde Yetenek Yönetimi için çok güçlü bir alt yapı sağlıyor, hatta yol haritası sunuyor.

Ancak tüm bu gelişmelere rağmen Yetenek Yönetimi çalışmalarından arzulanan sonuçların alındığını söylemek güç. Bankacılık ve ilaç sektöründe yaptığımız araştırmalar, adaylar kadar, İK’nın da yetenek yönetimi programlarını yeterli bulmadıklarını ortaya koyuyor. Özetle işin mekanik kurgusu yalnız başına başarı sağlamıyor.

Gerek dünyadaki, gerekse Türkiye’deki başarı örneklerini incelediğimizde ise, karşımıza tek bir ortak kavram çıkıyor: UYUM

Başarı için, herşeyden önce; çalışanların inançları ile şirketin kültürü ve değerleri arasında uyum olmalı. Bunun için şirket kültürü ve değerlerini görmezden gelerek sadece amaçlar üzerine kurgulanan Yetenek Yönetimi programları sonuç vermiyor. Ardından çalışanların hayalleriyle, şirketin vizyonu arasında uyum sağlanması gerekiyor. İnsanlar kendilerini anlamlı bir amacın parçası olarak hissetmeli, şirketin vizyonundan ilham alabilmeliler.

İşin foksiyonel boyutuna geçtiğimizde, çalışanların yetenekleriyle, şirketin ihtiyaçları arasındaki uyum önem kazanıyor. Bunun için organizasyonun ihtiyaç duyduğu özel yeterlilikler ve davranış kalıplarının tanımlanması, işe alım, performans değerlendirme, eğitim ve terfi kararlarında ortak bir lisan ve temel kriterlerin oluşturulması şart.

Ayrıca tüm bunların yanında işe çalışanlar cephesinden de bakılması, özellikle kritik yeteneklerin beklentileriyle şirketin onlara sundukları arasında uyumun sağlanması gerekiyor. Bu uyum çalışma ortamının özelliklerinde, iş yapma stillerine kadar farklı fakat birbirini tamamlayan bileşenlerden oluşuyor.

İş Modelimiz, diğer Hizmetlerimiz, kullandığımız Araçlar hakkındaki tüm sorularınız için BİZE ULAŞIN